Szpitale nie są biurami. Traktowanie projektu HVAC w szpitalu jak komercyjnego budynku jest jednym z najdroższych błędów, jakie może popełnić projektant obiektów. Sala operacyjna wymaga ± 0.Stabilność 5°CW oddziale intensywnej terapii potrzebne są kaskady dodatniego ciśnienia, aby zapobiec migracji patogenów.W oddziale obrazowania urządzenia są chłodzone do ściśle dopuszczalnych temperatur, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu pacjenta.
To nie są wymagania klimatyzacyjne, to są wymagania kliniczne.
Zgodnie ze standardem ASHRAE 170 pomieszczenia operacyjne muszą utrzymywać temperaturę 20°C/24°C przy 20%/60% WP. Europejski odpowiednik (EN 15251) wymaga podobnej rygorystyczności.Certyfikacje SASO i ESMA zwiększają złożoność, zwłaszcza w przypadku obiektów działających w warunkach otoczenia T3/52°C, w których urządzenia muszą działać niezawodnie, gdy temperatury zewnętrzne przekraczają 50°C.
Światowy rynek HVAC w szpitalach został wyceniony na około 12,8 mld USD w 2024 r., wzrastając o 6,2% CAGR do 2030 r., napędzany rozwojem infrastruktury opieki zdrowotnej w Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie,W związku z powyższym, w przypadku, gdy systemy klimatyzacyjne są wykorzystywane w szpitalach, należy podjąć decyzję o wyborze systemu klimatyzacyjnego.
W niniejszym przewodniku podzielone są główne architektury HVAC dla aplikacji szpitalnych, przedstawiono ramy wyboru dla poszczególnych działów i przedstawiono rozwiązania produktów dla każdego scenariusza.
1Czyszczenie i filtracja powietrza
|
Etap |
Klasy |
Lokalizacja |
Cel |
|
Przedfiltrowanie |
G3G4 (MERV 58) |
Wpływ powietrza |
> 10 μm |
|
Podstawowe |
F5F7 (MERV 11F13) |
Sekcja AHU |
1 ‰ 10 μm |
|
HEPA |
H13·H14 (99,95%·99,995%) |
Zaopatrzenie terminali |
≥ 0,3 μm |
Terminal HEPA jest obowiązkowy w salach operacyjnych, izolacyjnych i czystych.
2. 24/7 Niezawodność Wykorzystanie automatycznego przejścia z błędu i przewidywalnej konserwacji opartej na BMS.
3Precyzja temperatury i wilgotności
|
Strefa |
Temperatura |
wilgotność |
Ciśnienie |
|
Teatr operacyjny |
20 ̊24°C |
40~60% RH |
+5 Pa dodatni |
|
/ / Intenywna / / NICU / |
22°26°C |
40~60% RH |
+5 Pa dodatni |
|
Generał Ward |
23 ̊27°C |
40~60% RH |
Neutralne |
|
Izolacja |
20 ̊25°C |
30~60% RH |
−5 do −15 Pa - |
|
Czekanie w ambulatorium |
24 ∼ 26°C |
40-65% RH |
Nieco pozytywny. |
|
Sprzęt do obrazowania |
18 ̊22°C |
30~50% RH |
Neutralne |
|
Laboratorium |
18°C do 24°C |
30~50% RH |
-5 do -10 Pa minus |
4. Zarządzanie ciśnieniem Wymaga systemów VAV z ciągłym monitorowaniem i sterowaniem BMS w pętli zamkniętej.
Czujniki ciśnienia statycznego na poziomie progu drzwi dostarczają danych w czasie rzeczywistym do BMS, który reguluje amortyzatory zasilania i wydechowe w ciągu kilku sekund, utrzymując kaskadę nawet w przypadku otwarcia drzwi lub zmiany obciążeń HVAC.Pojedyncza awaria ciśnienia w izolacyjnym pomieszczeniu może uwolnić zanieczyszczone powietrze do korytarza, więc nadmiar czujników i siłowników nie jest negocjowalny.
5Efektywność energetyczna. ¢ Wynagrodzenie ciepła (60%~80% osiągalne), VFD napędzane falownikiem (25%~40% oszczędności w porównaniu z prędkością stałą), bezpłatne chłodzenie i kontrola przegród na poziomie strefy są obecnie standardowym oczekiwaniem.
Kluczowe strategie obejmują: wychwytywanie ciepła odpadowego z powietrza wydechowego do ciepłej wody użytkowej lub prania (płytkowe wymienniki ciepła osiągające odzysk 60%~80%);zastąpienie kompresorów i wentylatorów o stałej prędkości napędem o zmiennej częstotliwości, który moduluje zapotrzebowanie w czasie rzeczywistym; wykorzystanie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do chłodzenia w łagodnych miesiącach (cykle chłodzenia ekonomicznego/bezchłodnego);W przypadku operacji operacyjnych, które są w stanie utrzymać się w stanie gotowości, skrzydła administracyjne mogą być agresywnie ustawione poza godzinami pracy..
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na jednostkę zewnętrzną |
8 KM ≈ 96 KM (22,4 ≈ 268 kW) |
|
Maksymalna liczba jednostek wewnętrznych na system |
Więcej niż 60 lat |
|
Chłodnicze |
R32 (standardowy) |
|
Zakres działania |
-5°C do 52°C (dostępne modele T3) |
|
EER (system, w/odzyskanie ciepła) |
40,05 W/W |
|
Maksymalne przewody |
1,000 m łącznie / 190 m równowartości |
|
Ochrona |
IP55 urządzenie zewnętrzne |
Najlepiej dla:Oddziały ambulatoryjne, skrzydła administracyjne, budynki oddziałów, modernizacje, pomiary energii na poziomie strefy.VRF zwrot ciepła umożliwia jednoczesne ogrzewanie/chłodzenie ̇ pomieszczenia wyposażone w urządzenia chłodzące podczas ogrzewania oddziałów pacjentów ̇ oszczędność energii 15% 25%.
Ograniczenia:Nie w 100% strefach powietrza zewnętrznego; nie może obsłużyć samodzielnego nawilżania.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na chłodziarnię |
300 kW ¥ 10 000+ kW |
|
Temperatura zasilania CHW |
5°C7°C (standardowy) |
|
COP (pełne obciążenie) |
5.0?? 6.5 (centrifugalny) / 4.5?? 5.5 (kręg) |
|
IPLV |
6.0?? 9.0+ (z VFD) |
|
Chłodnicze |
R134a / R1233zd(E) / R513A |
Najlepiej dla:Duże szpitale (>20 000 m2), bloky operacyjne, obiekty o dużym jednoczesnym zapotrzebowaniu na ogrzewanie/chłodzenie.Chiller + niestandardowe AHU osiąga ± 2% precyzję RH z kołami odzysku ciepła i odwilżaniem.
Hybrydowy wskaźnik odniesienia w porównaniu z pojedynczym systemem:15%~25% poprawy zużycia energii, redundancja N+1, ±2% RH osiągalne.
W przypadku wyboru hybrydowego nad pojedynczym systemem:W przypadku szpitali z obydwoma strefami opieki krytycznej (wymagającymi precyzyjnego sterowania AHU) i dużymi obszarami peryferyjnymi (szafy, administracja, ambulatorium), podejście hybrydowe przypisuje odpowiedni system każdej strefie.Centralny chłodnik obsługuje strefy krytyczne o wysokich stawkach, w których precyzja i nadmiar nie są negocjowalne, podczas gdy VRF obsługuje elastyczne potrzeby strefowania oddziałów i obszarów ambulatoryjnych.i energooszczędnego sterowania na poziomie strefy, gdzie nie jest.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Dokładność temperatury |
±0,5°C |
|
Dokładność wilgotności |
± 2% ∼ 3% RH |
|
Zmiany powietrza |
40 ̊80+ ACH |
|
Zwolnienie |
N+1 / N+2 automatyczne awarie |
|
SHR |
0.85 ¢1.0 |
Najlepiej dla:Pomieszczenia wyposażenia MRI/CT, centra danych medycznych (PACS/EHR), banki krwi, laboratoria farmaceutyczne.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na jednostkę |
20 kW ¥ 200 kW |
|
Przepływ powietrza |
2,00015000 m3/h |
|
Powietrze zewnętrzne |
Do 100% (pełny ekonomizer) |
|
Filtracja |
MERV 8 ¢15 |
|
Ochrona |
IP55 |
|
Władza |
50Hz / 60Hz, szerokie napięcie |
Najlepiej dla:Niskich szpitali (1 ̇3 piętra), klinik ambulatoryjnych, ośrodków zdrowia społeczności, rynków wymagających konfiguracji 60 Hz (MENA, Afryka, Azja Południowo-Wschodnia)..
Zalety specyficzne dla opieki zdrowotnej:Każde RTU obsługuje niezależną strefę z własnymi sterownikami, filtrami i sprężarkami.Ta izolacja strefy jest szczególnie wartościowa w oddziałach ratunkowych i klinikach ratunkowych, gdzie ciągłość HVAC bezpośrednio wpływa na opiekę nad pacjentemDzięki 100% zdolności powietrza zewnętrznego RTU nadają się do protokołów wentylacji między sesjami pacjentów.
|
Kryterium |
VRF |
Chiller+AHU |
Precyzja AC |
Na dachu |
|
Optymalna skala |
2K ¥15K m2 |
15K ¥ 100K+ m2 |
Pomieszczenia jednopokojowe |
500 ‰ 5K m2/jednostka |
|
Dokładność temperatury |
±1°C |
±0,5°C |
±0,5°C |
±1,5°C |
|
Kontrola wilgotności |
Ograniczona |
± 2% RH |
± 2% RH |
±5·8% RH |
|
100% zdolność do OA |
- Nie, nie. |
- Tak, proszę. |
Szpitale nie są biurami. Traktowanie projektu HVAC w szpitalu jak komercyjnego budynku jest jednym z najdroższych błędów, jakie może popełnić projektant obiektów. Sala operacyjna wymaga ± 0.Stabilność 5°CW oddziale intensywnej terapii potrzebne są kaskady dodatniego ciśnienia, aby zapobiec migracji patogenów.W oddziale obrazowania urządzenia są chłodzone do ściśle dopuszczalnych temperatur, przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu pacjenta.
To nie są wymagania klimatyzacyjne, to są wymagania kliniczne.
Zgodnie ze standardem ASHRAE 170 pomieszczenia operacyjne muszą utrzymywać temperaturę 20°C/24°C przy 20%/60% WP. Europejski odpowiednik (EN 15251) wymaga podobnej rygorystyczności.Certyfikacje SASO i ESMA zwiększają złożoność, zwłaszcza w przypadku obiektów działających w warunkach otoczenia T3/52°C, w których urządzenia muszą działać niezawodnie, gdy temperatury zewnętrzne przekraczają 50°C.
Światowy rynek HVAC w szpitalach został wyceniony na około 12,8 mld USD w 2024 r., wzrastając o 6,2% CAGR do 2030 r., napędzany rozwojem infrastruktury opieki zdrowotnej w Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie,W związku z powyższym, w przypadku, gdy systemy klimatyzacyjne są wykorzystywane w szpitalach, należy podjąć decyzję o wyborze systemu klimatyzacyjnego.
W niniejszym przewodniku podzielone są główne architektury HVAC dla aplikacji szpitalnych, przedstawiono ramy wyboru dla poszczególnych działów i przedstawiono rozwiązania produktów dla każdego scenariusza.
1Czyszczenie i filtracja powietrza
|
Etap |
Klasy |
Lokalizacja |
Cel |
|
Przedfiltrowanie |
G3G4 (MERV 58) |
Wpływ powietrza |
> 10 μm |
|
Podstawowe |
F5F7 (MERV 11F13) |
Sekcja AHU |
1 ‰ 10 μm |
|
HEPA |
H13·H14 (99,95%·99,995%) |
Zaopatrzenie terminali |
≥ 0,3 μm |
Terminal HEPA jest obowiązkowy w salach operacyjnych, izolacyjnych i czystych.
2. 24/7 Niezawodność Wykorzystanie automatycznego przejścia z błędu i przewidywalnej konserwacji opartej na BMS.
3Precyzja temperatury i wilgotności
|
Strefa |
Temperatura |
wilgotność |
Ciśnienie |
|
Teatr operacyjny |
20 ̊24°C |
40~60% RH |
+5 Pa dodatni |
|
/ / Intenywna / / NICU / |
22°26°C |
40~60% RH |
+5 Pa dodatni |
|
Generał Ward |
23 ̊27°C |
40~60% RH |
Neutralne |
|
Izolacja |
20 ̊25°C |
30~60% RH |
−5 do −15 Pa - |
|
Czekanie w ambulatorium |
24 ∼ 26°C |
40-65% RH |
Nieco pozytywny. |
|
Sprzęt do obrazowania |
18 ̊22°C |
30~50% RH |
Neutralne |
|
Laboratorium |
18°C do 24°C |
30~50% RH |
-5 do -10 Pa minus |
4. Zarządzanie ciśnieniem Wymaga systemów VAV z ciągłym monitorowaniem i sterowaniem BMS w pętli zamkniętej.
Czujniki ciśnienia statycznego na poziomie progu drzwi dostarczają danych w czasie rzeczywistym do BMS, który reguluje amortyzatory zasilania i wydechowe w ciągu kilku sekund, utrzymując kaskadę nawet w przypadku otwarcia drzwi lub zmiany obciążeń HVAC.Pojedyncza awaria ciśnienia w izolacyjnym pomieszczeniu może uwolnić zanieczyszczone powietrze do korytarza, więc nadmiar czujników i siłowników nie jest negocjowalny.
5Efektywność energetyczna. ¢ Wynagrodzenie ciepła (60%~80% osiągalne), VFD napędzane falownikiem (25%~40% oszczędności w porównaniu z prędkością stałą), bezpłatne chłodzenie i kontrola przegród na poziomie strefy są obecnie standardowym oczekiwaniem.
Kluczowe strategie obejmują: wychwytywanie ciepła odpadowego z powietrza wydechowego do ciepłej wody użytkowej lub prania (płytkowe wymienniki ciepła osiągające odzysk 60%~80%);zastąpienie kompresorów i wentylatorów o stałej prędkości napędem o zmiennej częstotliwości, który moduluje zapotrzebowanie w czasie rzeczywistym; wykorzystanie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do chłodzenia w łagodnych miesiącach (cykle chłodzenia ekonomicznego/bezchłodnego);W przypadku operacji operacyjnych, które są w stanie utrzymać się w stanie gotowości, skrzydła administracyjne mogą być agresywnie ustawione poza godzinami pracy..
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na jednostkę zewnętrzną |
8 KM ≈ 96 KM (22,4 ≈ 268 kW) |
|
Maksymalna liczba jednostek wewnętrznych na system |
Więcej niż 60 lat |
|
Chłodnicze |
R32 (standardowy) |
|
Zakres działania |
-5°C do 52°C (dostępne modele T3) |
|
EER (system, w/odzyskanie ciepła) |
40,05 W/W |
|
Maksymalne przewody |
1,000 m łącznie / 190 m równowartości |
|
Ochrona |
IP55 urządzenie zewnętrzne |
Najlepiej dla:Oddziały ambulatoryjne, skrzydła administracyjne, budynki oddziałów, modernizacje, pomiary energii na poziomie strefy.VRF zwrot ciepła umożliwia jednoczesne ogrzewanie/chłodzenie ̇ pomieszczenia wyposażone w urządzenia chłodzące podczas ogrzewania oddziałów pacjentów ̇ oszczędność energii 15% 25%.
Ograniczenia:Nie w 100% strefach powietrza zewnętrznego; nie może obsłużyć samodzielnego nawilżania.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na chłodziarnię |
300 kW ¥ 10 000+ kW |
|
Temperatura zasilania CHW |
5°C7°C (standardowy) |
|
COP (pełne obciążenie) |
5.0?? 6.5 (centrifugalny) / 4.5?? 5.5 (kręg) |
|
IPLV |
6.0?? 9.0+ (z VFD) |
|
Chłodnicze |
R134a / R1233zd(E) / R513A |
Najlepiej dla:Duże szpitale (>20 000 m2), bloky operacyjne, obiekty o dużym jednoczesnym zapotrzebowaniu na ogrzewanie/chłodzenie.Chiller + niestandardowe AHU osiąga ± 2% precyzję RH z kołami odzysku ciepła i odwilżaniem.
Hybrydowy wskaźnik odniesienia w porównaniu z pojedynczym systemem:15%~25% poprawy zużycia energii, redundancja N+1, ±2% RH osiągalne.
W przypadku wyboru hybrydowego nad pojedynczym systemem:W przypadku szpitali z obydwoma strefami opieki krytycznej (wymagającymi precyzyjnego sterowania AHU) i dużymi obszarami peryferyjnymi (szafy, administracja, ambulatorium), podejście hybrydowe przypisuje odpowiedni system każdej strefie.Centralny chłodnik obsługuje strefy krytyczne o wysokich stawkach, w których precyzja i nadmiar nie są negocjowalne, podczas gdy VRF obsługuje elastyczne potrzeby strefowania oddziałów i obszarów ambulatoryjnych.i energooszczędnego sterowania na poziomie strefy, gdzie nie jest.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Dokładność temperatury |
±0,5°C |
|
Dokładność wilgotności |
± 2% ∼ 3% RH |
|
Zmiany powietrza |
40 ̊80+ ACH |
|
Zwolnienie |
N+1 / N+2 automatyczne awarie |
|
SHR |
0.85 ¢1.0 |
Najlepiej dla:Pomieszczenia wyposażenia MRI/CT, centra danych medycznych (PACS/EHR), banki krwi, laboratoria farmaceutyczne.
|
Parametry |
Specyfikacja |
|
Pojemność na jednostkę |
20 kW ¥ 200 kW |
|
Przepływ powietrza |
2,00015000 m3/h |
|
Powietrze zewnętrzne |
Do 100% (pełny ekonomizer) |
|
Filtracja |
MERV 8 ¢15 |
|
Ochrona |
IP55 |
|
Władza |
50Hz / 60Hz, szerokie napięcie |
Najlepiej dla:Niskich szpitali (1 ̇3 piętra), klinik ambulatoryjnych, ośrodków zdrowia społeczności, rynków wymagających konfiguracji 60 Hz (MENA, Afryka, Azja Południowo-Wschodnia)..
Zalety specyficzne dla opieki zdrowotnej:Każde RTU obsługuje niezależną strefę z własnymi sterownikami, filtrami i sprężarkami.Ta izolacja strefy jest szczególnie wartościowa w oddziałach ratunkowych i klinikach ratunkowych, gdzie ciągłość HVAC bezpośrednio wpływa na opiekę nad pacjentemDzięki 100% zdolności powietrza zewnętrznego RTU nadają się do protokołów wentylacji między sesjami pacjentów.
|
Kryterium |
VRF |
Chiller+AHU |
Precyzja AC |
Na dachu |
|
Optymalna skala |
2K ¥15K m2 |
15K ¥ 100K+ m2 |
Pomieszczenia jednopokojowe |
500 ‰ 5K m2/jednostka |
|
Dokładność temperatury |
±1°C |
±0,5°C |
±0,5°C |
±1,5°C |
|
Kontrola wilgotności |
Ograniczona |
± 2% RH |
± 2% RH |
±5·8% RH |
|
100% zdolność do OA |
- Nie, nie. |
- Tak, proszę. |